2013. július 15., hétfő
A macskák alapvető igényei
A cicák kevesebb "gonddal" járnak mint a kutyák. Panellakásokban (ahol persze engedik az állatartást) is elélnek ha van egy alom amiből ha jót akarunk a cicának több van mint macska: 1 macska=2 alom. A macskákat kétféle módon tarthatjuk: kint és bent, de vannak kinti-benti cicák is. Most az első előnyeiről, hátrányairól és kellékeiről mesélnék. Ha kint tartjuk elmesélném Amadeus, a kedves kis vörös kandúrom történetét. Egyszerűen csak odajött a házhoz és nem tágított. Kérdezgettük kié lehet mert volt rajta egy nyakörv mint, miden kóbor jószágnál pár nap múlva állatorvoshoz vittük és teljesen egészséges volt, a doki még meg is jegyezte milyen szép macska. A terasz alatt kapott egy cipősdobozt, két tálat pár játékot és a garázsban egy kis téli kuckót. Boldogan éldegélt, napközben csavargott ahogy egy macskához illik de nagyon bújós volt, még Lucky a vizsla ugatása sem kergette el. Ám egy forgalmas út mellett nem jó kinti cicát tartani, és nem csak jólelkű emberek vannak akik megállnak, lassítanak és dudával ösztönöznik a jószágot a gyorsabb átkelésre. Sajnos Amadeus is egy gyorsan haladó autós által lelte halálát. Én ugyan nem láttam semmit, de azt mondták szerintük gyorsan és fájdalommentesen ment át az örök vadászmezőkre. Hát igen, ez mindössze 1 hónap alatt zajlott le de már ennyi idő alatt is így kötődött az egész család ahhoz a vörös kandúrhoz akit elsőként tűrtek meg a háznál. A benti tartásnál ilyen persze nem fordulhat elő de itt is figyelnünk kell mindenre de erről később, ha bent tartjuk a cicát kell egy kaparófa (kint ezt helyettesítik a fák) fekhely ami legyen ovális, hogy a cica össze tudjon gömbölyödni benne. Az alomtálca lehet fedeles vagy anélküli, de az sem minegy mi kerül bele, legyen jól kaparható. Kellenek magas pontok is a szobákba ahonnan a cica tudja figyelni a területét. A tálak alá érdemes alátétet szerezni, ezek sokféle színben és mintában kaphatóak ha nem szeretnénk, hogy a padló tele legyen táp és élelem darabkákkal. A kinti-benti cicáknak oda válasszunk "berendezést" ahol inkább szeretnénk tartani. De mindenképp szükségünk van egy kefére a vedlés időszakára.
2013. június 29., szombat
Az első cicás bejegyzés
2013. június 27., csütörtök
Fajták: Csehszlovák farkaskutya

A régi Csehszlovákia
Külleme:
A csehszlovák farkaskutya testének hossza 10:9 arányban viszonyul a magasságához. A marja határozottan kirajzolódó és izmos, hátvonala masszív és vízszintes. Lágyéka izmos, fara rövid és nem széles. Magasan tűzött farkát lógva hordja, de amikor a kutya figyel, a farka szablya alakúvá görbül és kissé megemelkedik. Mellkasa széles, de nem ér le a szorosan illeszkedő könyökig. Lábai egyenesek, jól kirajzolódó ízületekkel; a mellső lábak eléggé közel vannak egymáshoz. Mellső mancsai kissé kifelé fordulnak, lábujjai hosszúak és íveltek. Az izmos nyak olyan hosszú, hogy a kutya az orrát könnyedén a földig tudja hajtani. A nyak kecses ívben hajlik át testbe. A koponya felülről nézve lapítottan boltozatos; felső része enyhén ívelt, jól látható tarkónyúlvánnyal. A stop mérsékelten erős. Az arcorri része vékony, orrnyerge egyenes, ajkai feszesek. A rövid V alakú fülek felállóak. Szemei kicsik, enyhén ferde metszésűek, szorosan záródó szemhéjakkal. A csehszlovák farkaskutya harapása ollószerű vagy harapófogó-szerű.
Színe:
A megengedett színek az ezüstszürkétől a sárgásszürkéig terjednek, világosabb mintával. A mellen és a nyak alatt a szín általában világosabb. A sötétszürke szőrzet szintén elfogadható.
Jelleme:
Természetesen a farkas felmenők miatt ezt a fajtát nehezebb szocializálni, ezért fontos, hogy kora kölyökkortól kezdve hozzá legyen szoktatva az emberekhez, más kutyákhoz és állatokhoz, valamint az embert körülvevő környezethez. Egygazdás kutya, az idegenekkel szemben visszafogott, tartózkodó, de a gyermekektől mindent eltűr. A kanoknál különösen oda kell figyelni a más kutyákkal való szocializációra. Nem való első kutyának, csak tapasztalt ebtartóknak.
Nagyon ritkán ugat, inkább vonyít, mint az északi szánhúzó kutyák.
Fajták: Magyar vizsla

Magyarország
Külleme:
A magyar vizslákra jellemző az elegáns megjelenés, a könnyed felépítés, a harmonikus mozgás.Testalkata szikár, a szépség és erő harmóniáját tükrözi. A rövid szőrű vizsla zsemleszínű szőrzete alig kíván gondozást. A lakásban tartott példányok szőre egész évben hullik, ezért rendszeres kefélést igényel. Középnagy, 50–60 cm marmagasságú, 20–26 kg súlyú (egyes megtermett példányok akár a 35 kg-ot is elérhetik), rendkívül elegáns megjelenésű és mozgású, kedves, engedelmes természetű, még a vizslák közül is kitűnik intelligenciájával.
Színe:
Zsemle barna. Kétféle szőrzet van rövidszőrű és drótszőrű
Jelleme:
A rövid szőrű magyar vizsla nemcsak vadászkutya, hanem a család kedvence és a gyerekek játszópajtása is, hiszen intelligenciája, alkalmazkodóképessége minderre alkalmassá teszi. Nyugodt, jóindulatú, érzékeny, a durva bánásmódot nehezen viseli, de a szerető gazdának a csillagokat lehozná az égről. Rendkívül könnyen tanítható, de házőrzőnek nem alkalmas: a besurranót éppúgy körülrajongja, mint a közeli barátot. A drótszőrű magyar vizslával szemben a rövid szőrű inkább alkalmas lakásban tartásra, igazi „kanapé-specialista”, sőt télen a rövid szőrzete nem mindig nyújt megfelelő védelmet a metsző hideg ellen.
Fajták: Német juhászkutya

Németország
Külleme:
A német juhászkutya egy közép nagy és erős kutyafajta. Lehet hosszú- és rövid szőrű. Habár a fekete és a barna szín a leginkább meghatározó, a német juhászkutya számos színben és mintában előfordul, de ezek közül nem mindegyik elfogadott az FCI által.
Színe:
A két színpáros lehet fekete és vörösesbarna, fekete és vörös, fekete és barna, fekete és ezüst, fekete és krémszínű, fekete és sárgásbarna vagy ezüst és barna.
Jelleme:

Fajták: Abruzzói juhászkutya

Pontos származása nem ismert.
Külleme:
Feltűnően szép kutya, nagyon izmos. Feje erőteljes, füle viszonylag kicsi, lelógó, ha figyel, kissé felfelé tartja. Fogai nagyok, harapása ollószerű. Szeme sötétbarna. Mellkasa mély, háta egyenes, feszes, fara enyhén lejtős. Végtagjai izmosak, mancsa kerekded. Farka lelóg.
Színei:
Fehér de lehet elefánt csontszínű vagy aranysárga árnyalatú is.
Jelleme:
Igen megbízható kutya. Barátságos és hűséges, józan és nem kíméli önmagát. Bátor, értelmes és kiegyensúlyozott. Ritkán ugat. Gyengéd, de nem önállótlan vagy tolakodó, és sok helyzetben meglepően önállóan viselkedik. Kiváló őrkutyává nevelhető, amely igen meggyőző módon védelmezi családját és otthonát a nemkívánatos egyénektől. Az abruzzói juhászkutya általában elég jól kijön más kutyákkal és háziállatokkal is. A gyermekekkel szemben általában türelmes, sok mindent elvisel tőlük. Az idegenekkel szemben tartózkodóan viselkedik, hívatlan vendégeket nem enged be a család otthonába.
2013. június 24., hétfő
Kutyám lesz! 2. rész
Ha kiskutyát vettünk magunkhoz íme egy kis "kézikönyv" az első leckék megtanulásához. De mindenek előtt tanuljunk "kutyául". A kutya őse a farkas amely falkában él így a kutya is falkaállat a falka élén pedig a falkavezér áll akit a többi falkatag tisztel mivel ő a legerősebb. Na most ez annyit tesz, hogy ha azt akarjuk, hogy kutyánk tiszteljen és engedelmeskedjen nekünk falkavezérré kell válnunk. Ez nem azt jelenti, hogy egy kis morgás után jól verjük el... A farkasoknál miután a falka zsákmányt ejtett legelőször a vezér eszik a többiek csak utána. Ezt úgy tudjuk eljátszani ha mielőtt meg kapná az élelmet előtte vegyük kézbe a tálat emeljük föl és együnk meg egy szelet pirítóst vagy amit akarunk és addig nem kapja meg a tálat ameddig nem ül le és nem figyel ránk. Az élelem féltést is ilyen módon kiküszöbölhetjük. Miután megkapta az élelmet vegyük el tőle ha morog a kezünk után kap akkor vegyük el és mondjuk egy óra múlva kapja vissza ám ha minden ellenkezés nélkül hagyja leül és figyel ránk akkor azonnal visszakapja. A másik fontos leckének csak akkor álljunk neki ha már falkavezérek vagyunk. Ez pedig a szocializálás itt igazából barátokra pár kedves kutyára a parkból és sok emberre van szükségünk először csak a családdal ismertessük össze majd a barátokkal, szomszédokkal barátok kutyáival (vagy ha van már egy kutyánk vele). Vigyük egy sok gazdi által kedvelt parkba és hagyjuk játszani a többi kutyával. Hagyjuk, hogy sok ember simogassa ezáltal nyitott lesz az idegenek felé bár így inkább körbenyalja a betörőket. De sokkal jobb egy barátságos kutya mint egy olyan aki a családdal kedves de egy számára idegennel agresszív. A másik amiről még írok az, hogy miként tanítsuk meg az "ül" és "fekszik" parancsokat. A jó tanítási elv a pozitív megerősítés! Ehhez pedig egy klikker (kisállatboltokban beszerezhető) jutalomfalatok és türelem kell. Így megy az ül tanítás: álljunk a kutya elé rakjuk laza ökölbe a kezünket, a mutató ujjunk kivételével és hangsúlyozva mondjuk ki: ül! A kutya nem ért emberül így csak a hangsúlyt és mozdulatot társítja egy mozdulathoz. Ha leült klikkeljünk dicsérjük meg és adjuk oda a jutalmat de vegyük figyelembe, hogy a kutya rövidtávú logikai memóriája mindössze 4 másodperc így 4 másodpercnyi idő alatt kell megdicsérnünk. A fekszik megtanulása is könnyű! Ugyanez a helyzet álljunk a kutya elé kezünk laza ökölben leültetjük majd a mutató ujjunk a földre irányul és hangsúlyozva kimondjuk: fekszik! Ha lefeküdt klikk jutalom és dicséret.
Kutyám lesz! 1. rész
Ez a kis útmutató sorozat lépésről-lépésre mutatja be, hogy milyen előkészületek szükségesek egy kölyök vagy felnőtt kutya vételéről, örökbefogadásáról. Az első és legfontosabb dolog, hogy értékeljük a saját vagy családunk életmódját mert egy örökmozgó terrier lehet, hogy nem érezné jól magát egy nyugodt nagyvárosban élő családban ám annál inkább egy aktív sosem unatkozó kertvárosi családban, ahol kedvére mozoghat. Ha ezzel megvoltunk válasszunk fajtát! Ha meg találtuk az életmódunknak megfelelő temperamentumú fajtát választhatunk, hogy örökbe fogadjunk vagy tenyésztőtől vásárolunk. Ha örökbe fogadunk megmentünk egy életet és a menhelyen rengeteg féle és fajtájú kutyát találhatunk. Ha egy JÓ hírű tenyésztőtől vásárolunk biztosak lehetünk benne, hogy a kutya fajtiszta és egészséges esetleg törzskönyvet is kérhetünk amely bizonyítja, hogy a kutya tényleg Német juhász és nem Tacskó. De ha a tenyésztő mellett döntünk számítsunk rá, hogy a kiskutya drágább mint menhelyről és a törzskönyv sem ingyenes... De bárhonnan választunk mindenképpen írjunk egy bevásárló listát jó pár nappal a kutya érkezése előtt, itt egy példa:
Léda bevásárló listája
-2 tál
-plüss kutyakosár
-nyakörv, póráz
-kötélhúzós játék, gumilabda, játékcsont
-jutalom falatok
-kölyöktáp
-szállítódoboz
Ha bevásároltunk rendezzünk el mindent rendezzünk el és beszéljünk az állatorvossal, hogy alaposan megvizsgálja esetleg oltást adjon vagy ivartalanítsa, ami nagyon jó megoldás de erről még írok. Ha kölyköt fogadunk magunkhoz számítsunk arra, hogy az éjszaka közepén nyüszíteni fog, ilyenkor egy cseppet sem segít ha jól nyakon vágjuk és ráüvöltünk ezzel csak azt érjük el, hogy a kicsiben rögzülni fog itt rossz neki és még jobban nyüszíteni fog vagyis az anyját fogja hívni. Mindenesetre viseljük türelemmel ezeket a "hisztiket" hiszen nem tartanak örökké.
Léda bevásárló listája
-2 tál
-plüss kutyakosár
-nyakörv, póráz
-kötélhúzós játék, gumilabda, játékcsont
-jutalom falatok
-kölyöktáp
-szállítódoboz
Ha bevásároltunk rendezzünk el mindent rendezzünk el és beszéljünk az állatorvossal, hogy alaposan megvizsgálja esetleg oltást adjon vagy ivartalanítsa, ami nagyon jó megoldás de erről még írok. Ha kölyköt fogadunk magunkhoz számítsunk arra, hogy az éjszaka közepén nyüszíteni fog, ilyenkor egy cseppet sem segít ha jól nyakon vágjuk és ráüvöltünk ezzel csak azt érjük el, hogy a kicsiben rögzülni fog itt rossz neki és még jobban nyüszíteni fog vagyis az anyját fogja hívni. Mindenesetre viseljük türelemmel ezeket a "hisztiket" hiszen nem tartanak örökké.
2013. június 23., vasárnap
A kutyák alapvető igényei
A kutyák alap igényeit sorolnám fel.
Egy kutya legyen az kis vagy nagytestű is szorul élelemre,vízre, fekhelyre, mozgásra. Általában ezekre van szükségünk, hogy kedvencünk boldog és egészséges legyen. Két magas falú fém, műanyag vagy kerámia tál egy a víznek egy az élelemnek. Egy kosár vagy ól, bármelyiket választjuk legyen megfelelő méretű és kényelmes, télen az ólakba fektethetünk egy kiselejtezett szőnyeget. Egy nyakörv ami lehet bőr vagy szövet és egy póráz vagy hám. Szájkosárra is szükség van az állatorvosnál vagy ha utazni visszük a kutyánkat mivel szinte mindenhová csak pórázon lévő szájkosárral ellátott kutyákat engednek fel. Meg persze sok játék amihez csak az egyetlen igény, hogy legyen strapabíró és a kutya ne tudja lenyelni. Vedléskor pedig létfontosságú egy kefe, kutya sampon és egy nem használt törölköző a fürdéshez még egy vödörre is szükségünk van. Az alap igények ezek lennének ám a táplálkozás eltérő kölyök és felnőtt kutya között.
A kölyök kutyáknak egyértelműen kölyöktáp kell, a felnőtt kutyáknak pedig felnőtt táp. Ezekből jobb a drágábbat venni mivel az rendszerint jobb minőségű is. De a tápokon kívül maradékot is kell adnunk nekik de itt persze nem a mexikói csilis bab maradékára gondolok. Csontot is a fogak megerősítése érdekében a fogak egészségét még speciális fogerősítő csemegéket is a kedvencem a Pedigree fogerősítője. A tápanyagokban gazdag élelem nagyon fontos az egészség szempontjából. Az alapvető igény minden kutya számára ennyi lenne.

A kölyök kutyáknak egyértelműen kölyöktáp kell, a felnőtt kutyáknak pedig felnőtt táp. Ezekből jobb a drágábbat venni mivel az rendszerint jobb minőségű is. De a tápokon kívül maradékot is kell adnunk nekik de itt persze nem a mexikói csilis bab maradékára gondolok. Csontot is a fogak megerősítése érdekében a fogak egészségét még speciális fogerősítő csemegéket is a kedvencem a Pedigree fogerősítője. A tápanyagokban gazdag élelem nagyon fontos az egészség szempontjából. Az alapvető igény minden kutya számára ennyi lenne.
Elindult a blog!

-Fajta bemutatók
-Részletes leírások, nevelésről és játékról
-Néhány hasznos tipp
-Nevek
-Lovak, kutyák, macskák, rágcsálók és még sokan mások
-Vásárlás a kedvencnek
Még sok minden mással hiszen igyekszem mindig érdekes, friss tartalommal bővíteni a blogot!
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)